Používáním stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení.

 

 

 Praktické články » Palubky a jejich montáž
Dřevěné obkladové palubky a jejich montáž

 

Pokud se chystáme obkládat stěny, příčky nebo podhledy střech, nejdříve se rozhodneme, jakou sílu palubek použijeme. V nabídce jsou tři možné síly stěn palubek, a to 12,5 mm, 15 mm a 19 mm.  Tloušťku 12,5 mm doporučujeme do vnitřního prostředí domů a chat, 15 mm se dá použít k variantám jak venku tak vevnitř interiéru a nejsilnější varianta 19 mm pro exteriérové využití, např. podhledů pergol a střech domů, opláštění stěn domů, chat, kadibudek nebo uzáků.

V další úvaze zvolíme kvalitu samotných palubek. Palubky nejvyšší kvality jsou na českém trhu označovány kvalitou AB. U materiálu této kvality jsou suky malého průměru a zarostlé tak, aby nebylo možné jejich vypadnutí. Palubka neobsahuje smolníky, zamodrávající dekor či začínající hnilobu. Kvalita BC má podobné vlastnosti, ale můžeme očekávat občasný vypadlý suk, který je možné vyfrézovat tzv. sukovníkem v požadovaném průměru a narazit náhradní zaslepující flik. Při kvalitě BC musíme každopádně počítat s větším prořezem a tudíž i zbytkem, který zůstane nevyužit.

Při samotném počítání latí, které budeme potřebovat, zohledníme šířku palubky a pérko, které se zasouvá do drážky (cca 6-8 mm) kdy se celkové dílo tímto spojem zužuje. Obecně se navyšuje materiál o 5-10%  i s prořezem do zbytku. Cena jednotlivých dílců se započítává v šířce latě včetně péra.

Pokud máme jasno ohledně palubek, přistoupíme k montáži nosného roštu, na který se dílce jednotlivých palubek montují a to vždy v pravém úhlu ať vodorovně nebo horizontálně. Pro výrobu roštu použijeme suché podkladové lišty (hranolky)  ideálně v rozměru 30x20 mm, popřípadě trámky v příčce či podhledu. Podkladové montážní lišty, hranolky a trámky se kladou ve vzdálenosti 50-70 cm od sebe a vždy tak, aby konce palubky byly podložené podkladovou lištou. Pokud potřebujeme napojit novou palubku, musíme původní i tuto novou ukotvit do téže lišty (hranolku) nebo trámku společně, jinak budou v prostoru konce palubky pérovat.

Při samotné montáži se používají palubkové spony, které se zasouvají do spodní strany drážky palubky a hřebík se nabíjí do otvorů ve sponě do montážní lišty nebo trámku, postup se opakuje u každé latě.

Nejdůležitější je ukotvit první palubku na podkladovou lištu nebo trámek tak, aby byla ve váze a v úhlu, který je požadován, z důvodu následného olištování celkového díla jak rohovou lištou vnitřní a vnější tak plochou nebo podlahovou .

K úpravě povrchu palubek můžeme použít lazurovací laky nebo bezbarvé lesklé či matné laky.

Před lakováním palubky přebrousíme brusným plátnem menšího zrna, cca 180 a zbavíme palubky jemného dřevěného prachu. Nalakujeme 1. vrstvu a počkáme na uschnutí laku. Schnutí můžeme urychlit větráním v místnosti a vhodnou pokojovou teplotou. Po uschnutí laku palubku obrousíme, zbavíme prachu a nanašíme další vrstvu.  Stejně postupujeme u každé vrstvy laku. Brousíme zlehka již použitým brusným plátnem, abychom odstaněnili dřevěné chloupky, které se vždy postaví na palubce při lakování. Tímto postupem docílíme hladké skelné vrstvy laku na dřevě, na níž se nedrží prach, vyniknou léta na palubce a dobře se omývá. Nanášíme  2-3 vrstvy laku a v namáhaných místech, jako jsou vypínače a rohové dispozice, aplikujeme 3-4 vrstvy.