Používáním stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení.

 

 

 Praktické články » Montáž dřevěné podlahy
Příprava a montáž dřevěné masivní podlahy

 

 

Při počítání jednotlivých podlahových latí, které potřebujeme, mějme na paměti krycí šířku latě, která se zužuje o pérko (cca 8 mm) zasouvané do drážky další kladené latě. Dále je třeba počítat s prořezem, kdy přiměřená rezerva je 5-10 %. Při nákupu se vždy účtuje celá šířka dílce včetně pérka.

Podlahové dílce jsou sušené na 9%  vlhkost  s toleranci  +/- 2 % dle normy, kdy se vlhkost může měnit během skladování. Proto je dobré před pokládkou aklimatizovat dřevo na místnost a to tím, že podlahy rozbalíme a proložíme v prostředí, kde budeme pokládat, obecně čím déle aklimatizujeme tím lépe.

Podlaha se klade na podkladový rošt, který můžeme vyrobit ze suchých trámků podobné vlhkosti nebo samotných palubek podle toho, o kolik potřebujeme zvednout podlahu do požadované výšky. Rošt musí být rovný a ve váze. Podlahové latě klademe v pravém úhlu na roštové trámky, které jsou od sebe v rozteči 50-70 cm, obecně čím hustší rošt, tím menší pérování položené podlahy.

Latě se kotví kolářskými hřebíky šikmo přes pérko do trámku, kdy doporučujeme kotvit vruty, které se nevytahují a v neposlední řadě nevržou. Je dobré nastříhat proužky mirolenu a položit na vrchní část trámku a na ně pokládat palubkové latě. Tím docílíme toho, že není dřevo na dřevě, podlaha nevrže a příjemně tlumí nárazy.

Po položení provádíme broušení podlahy a následně olemujeme podlahovou nebo vnitřní rohovou lištou.

K ochraně podlahy můžeme použít podlahové laky v bezbarvé podobě či lazuře, dále taktéž vosky a oleje.

Na závěr je třeba upozornit,  že dřevěná podlaha reaguje na vlhkost prostředí, proto v zimním období topné sezony použijeme účinný zvlhčovač vzduchu, jinak nám budou samotné dílce sesychat a tím pádem se budou tvořit spáry i většího rozestupu. Změnou vlhkosti o 1 % dochází ke změně šířky latě o 0,20 - 0,25 % v obou směrech.